11/6/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.906

3ο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών της Basket League

Περιστέρι - ΠΑΟΚ - 73-51

Για το 3ο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών της Basket League, ο ΠΑΟΚ έχασε και πάλι εκτός έδρας από το Περιστέρι με 73-51 .

Ο ΠΑΟΚ mateco αγωνίστηκε με πολλά και σημαντικά προβλήματα, καθώς στη δεδομένη απουσία του τραυματία Χρήστου Σαλούστρου, ήρθαν να προστεθεί και η αδυναμία των Jordan Sibert και Διαμαντή Σλαφτσάκη. Οι δύο παίκτες με ενοχλήσεις στη μέση ήταν στην αποστολή και δεν αγωνίστηκαν.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στον αγώνα από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έπειτα. Οι Φρανσίσκο (16 πόντοι), Μπίλαν (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Μωραΐτης (9 πόντοι, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές.

Στην απέναντι πλευρά ο ΠΑΟΚ πλήρωσε την αστοχία του (είχε μόλις 3/23 τρίποντα και συνολικά 23/70 σουτ) και επιθετικά ξεχώρισε μόνο ο Φράνκε (16 πόντοι). Ο Χαντς είχε μεν 12 πόντους ωστόσο σούταρε 6/19 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τα τρίποντα του Φρανσίσκο κατάφεραν να πάρουν από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ (13-9 στο 6') όμως ο ΠΑΟΚ mateco έβρισκε λύσεις για να ακολουθεί κατά πόδας.

Οι Μωραΐτης και Χάμερ με τα τρίποντα τους έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (24-19) στην ομάδα τους στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ mateco αντέδρασε και ισοφάρισε σε 26-26 στο 14'.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πόλεϊ μείωσε σε 28-27 όμως αυτή ήταν η τελευταία φορά που ο ΠΑΟΚ είχε επαφή με το σκορ. Στο επόμενο πεντάλεπτο μέχρι και το φινάλε του πρώτο ημιχρόνου οι παίκτες του Τακιανού δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το Περιστέρι bwin με σερί 12-0 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 40-27.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά όμως δύο διαδοχικά τρίποντα του Μωραΐτη, την έστειλαν στο +15 (46-31). Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στη συνέχεια του αγώνα με τη διαφορά ωστόσο να συντηρείται σε διψήφια επίπεδα.

Ο Πουλιανίτης με δύο δικά του καλάθια έστειλε την ομάδα του στο +19 στο 34' κάνοντας το σκορ 62-43 ενώ η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους δύο λεπτά αργότερα, με τον Χάμερ να διαμορφώνει το 65-45. Η εικόνα δεν άλλαξε ως και το φινάλε με το Περιστέρι bwin να παίρνει τη νίκη με 73-51.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51.

Περιστέρι: Μπίλαν 11, Φραντσίσκο 16 (3), Πουλιανίτης 4, Ντένμον 9, Κασελάκης 4, Μπίλαλης 2, Κόλεμαν, Μωραΐτης 9 (3), Ραντάνοφ 2, Περσίδης, Χουγκάζ 7, Χάμερ 9.

ΠΑΟΚ: Φράνκε 16 (2), Ράιλι 2, Μαργαρίτης 5, Καμπερίδης 3 (1), Ρένφρο 2, Τσιακμάς 2, Χαντς 12, Πόλεϊ 5, Σλαφτσάκης, Κωνσταντινίδης, Σάιμπερτ, Κακλαμανάκης 4.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.209

Χάντμπολ Γυναικών Τρίτος Ημιτελικός ΠΑΟΚ mαteco - ΑΕΣΧ Πυλαίας - 26-19 Την πρόκριση στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, ε...