3/6/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.899

Basket League 1ο παιχνίδι των Μικρών Τελικών

Περιστέρι - ΠΑΟΚ - 71-65

Για το πρώτο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από το Περιστέρι με 71-65...

Ο ΠΑΟΚ έπαθε επιθετικό black out στο τελευταία πεντάλεπτο της αναμέτρησης στο Περιστέρι και οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, επικράτησαν με 71-65 και άνοιξαν το σκορ στη σειρά των αγώνων για την 3η θέση στην Basket League. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι στη Θεσσαλονίκη την ερχόμενη Τετάρτη (7/6, 19:15).

Μίρο Μπίλαν και Μάρκους Ντένμον ήταν οι παίκτες κλειδιά για το Περιστέρι που τρέχοντας σερί 8-0 στα τελευταία 4'45'' έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στη σειρά. Ο Κροάτης σέντερ τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους (8/10 δίποντα) και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Ντένμον είχε 13 πόντους, αλλά και το τρίποντο στα 33'' που ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του.

Καλή εμφάνιση και από τον Λεωνίδα Κασελάκη με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Σιλβαίν Φρανσίσκο έμεινε άποντος (0/6 σουτ) σε 28 λεπτά. Για τον ΠΑΟΚ που έκανε εξαιρετική τρίτη περίοδο πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 15 πόντους και ακολούθησαν ο Τζόρνταν Σάιμπερτ με 13 και ο Γιανίκ Φράνκε με 12.

Τα δεκάλεπτα:  20-15, 37-33, 56-57, 71-65

Περιστέρι: Μπίλαν 21, Φραντσίσκο, Πουλιανίτης 2, Ντέμον 13 (2), Κασελάκης 15 (1), Κόλεμαν 5 (1), Μωραΐτης 2, Ραντάνοφ 6 (1), Περσίδης, Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 2, Ζούγρης.

ΠΑΟΚ: Φράνκε 12 (1), Ράιλι, Χαντς 8 (2), Μαργαρίτης 15 (2), Ρένφρο 1, Τσιακμάς 10 (2), Πόλεϊ, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 13 (3), Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Σαλούστρος 4.