5/12/20

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.052

6η αγωνιστική της Basket League

Αεκ - ΠΑΟΚ - 85-84

Για την 6η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ,  επειδη ετσι ηθελαν τα κοράκια, με σκορ 85-84...

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο στο ΟΑΚΑ, αλλά έχασε από την ΑΕΚ με 85-84 για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό, αν οι διαιτητές έδιναν το φάουλ του Νικου Ζήση στον Jermain Love στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ, όταν ο Love ευστόχησε τρίποντο μειώνοντας σε 85-84 και θα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, χτυπώντας την ΑΕΚ μέσα από τη ρακέτα, με τον Δημήτρη Κακλαμανάκη να έχει 13 πόντους με 6/6 δίποντα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 24-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο μέχρι και το 16΄, όταν ήταν μπροστά με 39-40, ωστόσο σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 47-40, κλείνοτας το πρ΄το ημίχρονο στο +7 (52-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με τον Malcolm Griffin και έμεινε κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ έφτασε ακόμα και στο +9, με τη διαφορά να είναι στους 6 (67-61) στο 30΄.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ διεκδίκησε το παιχνίδι στα ίσα. Με συνεχόμενους πόντους του Sagaba Konate, ο οποίος άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στο ντεμπούτο του, μείωσε σε 75-74 και στην επόμενο επίθεση, ο Malcolm Griffin έκλεψε την μπάλα και έφερε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού (75-76), 2΄22΄΄ πριν το τέλος. Ο Jonas Maciulis ευστόχησε σε 2 διαδοχικά τρίποντα, δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων στην ΑΕΚ (81-76), 59΄΄ πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το παιχνίδι και με το σκορ στο 83-77, ο Griffin έκλεψε την μπάλα και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Keith Langford, σημειώνοντας 4 διαδοχικούς πόντους και διαμορφώνοντας το 83-81 στα 15΄΄. Στη συνέχεια ο Νίκος Ζήσης αστόχησε σε 2 βολές, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχασαν το ριμπάουντ και η μπάλα δόθηκε για την ΑΕΚ. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος είχε 2/2 στις βολές, και στα 6΄΄ που απέμεναν, ο Jermaine Love πρόλαβε να ευστοχήσει σε τρίποντο, ωστόσο οι διαιτητές «έκλεισαν τα μάτια» στο καθαρό φάουλ του Νίκου Ζήση πάνω στο σουτ, που θα έδινε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να στείλει το ματς στην παράταση. Τελικά, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 52-45, 67-61, 85-84

Αεκ: Moreira 7, Langford 17 (1), Maciulis 18 (6), Γιάνκοβιτς 10, Κατασίβελης 4 (1), Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 10 (1), Γόντικας, Γκίκας, Μαυροειδής 11, Ρογκαβόπουλος 3

ΠΑΟΚ:Beech 3 (1), Konate 12, Love 9 (1), Griffin 16, Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 7, Κακλαμανάκης 15, Ιατρίδης, Καμπερίδης 6 (1), Turner 7 (1), Mitrou-Long 9 (1)

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....