13/3/19

oxyro N 3.642

Play offs του Basketball Champions League

Αεκ - ΠΑΟΚ - 62-63

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 62-63, σε επαναληπτικό παιχνίδι της φάσης των play offs του Basketball Champions League και αποκλείστηκε...

O ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 62-63 στον δεύτερο αγώνα του TOP 16 του Basketball Champions League, αλλά αποκλείστηκε από τα προημιτελικά της διοργάνωσης, λόγω της ήττας του με 75-84 στον πρώτο αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στον αμυντικό τομέα, αλλά πολύ άστοχος από την περιφέρεια, καθώς είχε 4/18 τρίποντα και δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με 5 πόντους του Milenko Tepic προηγήθηκε με 5-10 στο 5΄. Η ΑΕΚ όμως βρήκε λύσεις μέσα από τη δημιουργία του Jordan Theodore και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (18-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ άνοιξε τη διαφορά στους 7 (23-16), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε και με ένα τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα ισοφάρισε σε 23-23. Ο ΠΑΟΚ όμως, δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 30-23 και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (32-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πήρε διαφορά 9 πόντων (39-30), αλλά μετά τα πρώτα λεπτά, ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 43-46 για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +2 (45-47).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 45-50 χάρη σε ένα τρίποντο του Phil Goss, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε ένα γρήγορο 5-0, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 50-50. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τέλους, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να πάρει την πρόκριση καλύπτοντας το -9 του πρώτου αγώνα με τρίποντα, αλλά ήταν άστοχος, με αποτέλεσμα να πάρει μεν τη νίκη με 62-63, αλλά να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Ηλίας Παπαθεοδώρου
«Κάναμε μεγάλη προσπάθεια σήμερα. Ελέγξαμε σε γενικές γραμμές το παιχνίδι. Φτάσαμε σε ένα σημείο που θέλαμε 2-3 σουτ στα οποία αστοχήσαμε και δεν μπορέσαμε να πάρουμε την υπέρ μας διαφορά. Παρόλα αυτά αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά, σταθήκαμε επάξια απέναντι στην πρωταθλήτρια ομάδα του Basketball Champions League και δυστυχώς στις λεπτομέρειες δεν καταφέραμε να προκριθούμε».