5/10/24

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.317

Χάντμπολ Ανδρών 3η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΑΣΕ Δούκα -23-23

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ με τον Δούκα με 23-23, τον οποίον υποδέχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου 5 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των έξι αδικοχαμένων φίλων του ΠΑΟΚ στα Τέμπη, στις 4 Οκτωβρίου 1999.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, καθόλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα. Ο Δούκας ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, παίρνοντας μικρό προβάδισμα στο πρώτο τέταρτο, 3-6, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό, βρήκε λύσεις και ισοφάρισε, 8-8. Η καλή εικόνα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε, με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με 12-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ διατηρούσαν το προβάδισμά τους, 13-11, το οποίο στη συνέχεια επέκτειναν σε σημαντικό σημείο της αναμέτρησης, 18-15. Σ' εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος κλήθηκε να διαχειριστεί τον τραυματισμό του Χρήστου Τσιγαρίδα, καθώς ο Έλληνας περιφερειακός αποχώρησε από το παιχνίδι υποβασταζόμενος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι «ασπρόμαυροι» είχαν το προβάδισμα, 21-19, ωστόσο το παιχνίδι στην τελική ευθεία ισορρόπησε, 22-22. Στο τελευταίο δίλεπτο ο ΠΑΟΚ έπαιξε με παίκτη λιγότερο στην άμυνα, μετά από αυστηρή δίλεπτη στον Τσαμουρίδη. Ο Γκεοργκιέφσκι με όμορφο σουτ έδωσε προβάδισμα 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, 23-22, ωστόσο ο Δούκας βρήκε γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα, 23-23, σκορ το οποίο ήταν και τελικό.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της ομάδας του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 12 Οκτωβρίου, εκτός έδρας, κόντρα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-6, 8-8, 8-9, 12-11 (ημχ.) 13-11, 16-14, 18-15, 21-17, 21-19, 23-23

Χάντμπολ Γυναικών 2η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών40-6

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, κερδίζοντας στην Μίκρα του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 40-6.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι «ασπρόμαυρες» απέδειξαν από νωρίς την αγωνιστική τους ανωτερότητα, με πολύ καλή άμυνα και γρήγορη μετάβαση στο τρανζίσιον στην επίθεση. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 22-4 υπέρ του ΠΑΟΚ mαteco.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τον Δικέφαλο να κυριαρχεί πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, αφού παράλληλα ο Δημήτρης Πελεκίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις διαθέσιμες αθλήτριες του, δοκιμάζοντας σχήματα τα οποία θα είναι άκρως ωφέλιμα στο μέλλον. Έτσι, ο ΠΑΟΚ mαteco έκανε το 2Χ2 στην Α1, επικρατώντας με 40-6.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 12 Οκτωβρίου και ώρα 17:00, απέναντι στην ελβετική, Σπόνο Ίνγκλις, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα του Round 2 του EHF European Women's Cup.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 7-1, 11-3, 14-3, 17-3, 22-4 (ημχ), 25-4, 28-4, 30-5, 33-5, 35-6, 40-6

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Κερλίδη 4, Ε. Τροχίδου 5, Μεντεσίδου 3, Κ. Κουκμίση 3, Κωστοπούλου, Χ. Τροχίδου 5, Μάταβς 6, Σεβδίλη 4, Γκρμπάσεβιτς 2, Σελεμίδου, Αργυροπούλου 1, Κουλούρη 3, Μπουράτο 4, Μπάρανικ.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.331

ΜΠΑΣΚΕΤ / 2η αγωνιστική Φάση Ομίλων, FIBA Europe Cup ΠΑΟΚ - Πόρτο -89-70 Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει με εμφατικό τρόπο την Πόρτο με 89-70 μ...