11/6/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.904

Τελικός Πρωταθλήματος  Κ17

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ - 5-4

Η Κ17 του ΠΑΟΚ έχασε στην παράταση στο Πανθεσσαλικό με 5-4 από την αντίστοιχη του Ολυμπιακού, για τον τελικό του πρωταθλήματος αυτής της ηλικιακής κατηγορίας...

Ήταν ένα απίστευτο παιχνίδι! Ο καλύτερος τελικός από καθιερώσεως αυτού του πρωταθλήματος! Μια πραγματική ματσάρα, με την ομάδα μας να χάνει με 5-4 και να μην καταφέρνει να στεφθεί πρωταθλήτρια για 5η φορά.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο μισό της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, είχε σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, κάτι που κατάφερε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, όταν  ο Κεσίδης με πλασέ, νίκησε τον Κουράκλη.

Στο 51ο λεπτό, έγινε το 0-2 με τον Καλαϊτσίδη να σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κεσίδη. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έδωσε γήπεδο στν Ολυμπιακό, που μείωσε στο 60' με κεφαλιά του Κωστούλα και στο 81' έφτασε στην ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίγδα!

Με τις ομάδες ισόπαλες 2-2 ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και οδηγηθήκαμε στην παράταση. Στο πρώτο λεπτό της ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 3-2 και πάλι με τπν Λίγδα. Στο 103' ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Τσομπάνη, όμως στο 106' και 110', με γκολ των Κωστούλα και Λιατσικούρα οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-3.

Ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το ματς. Στο 119' μείωσε με τον Τσομπάνη σε 5-4 και στα εναπομείναντα λεπτά προσπάθησε για την ισοφάριση, έχοντας μια καλή στιγμή στο 121', όταν το σουτ του Βρύζα από καλή θέση πέρασε άουτ!

Ολυμπιακός: Κουράκλης, Σουλανιάκου, Αλαφάκης, Δάμα, Παναγάκος (46' Πλειώνης), Μουζακίτης (10' Φίλης), Τουφάκης (76' Λίγδας), Λιατσικούρας (11' Καρκατσάλης), Κωστούλας, Δαρβίρας (55' Σούφκα), Πνευμονίδης (111' Πλις).

ΠΑΟΚ: Κατσαρός, Κούπενος (80' Αμπράμπος), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης (114' Τσίτσιλας), Σνάουτσνερ, Κεσίδης (72' Τσομπάνης), Καλαϊτσίδης, Χατσίδης (114' Βρύζας), Παπαγεωργίου (91' Σαπάνης), Ντούνγκα (88' Μύθου).