7/6/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.900

Δεύτερο παιχνίδι των μικρών τελικών της Basket League

ΠΑΟΚ - Περιστέρι - 64-81

Για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών της Basket League, o ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το Περιστέρι, και με μια κακή εμφάνιση ηττήθηκε με 64-81.

Ο ΠΑΟΚ mateco άρχισε το παιχνίδι πιο συγκεντρωμένος. Πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι και με κορυφαίους τους Κακλαμανάκη και Μαργαρίτη έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με 24-15 λίγο πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (24-17). Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν καλύτεροι στη δεύτερη περίοδο και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά μειώνοντας ακόμη και στον πόντο (30-29). Με τον Μωραΐτη να δίνει και αυτός λύσεις στην επίθεση δίπλα στους Φρανσίσκο, Μπίλαν και Ντένμον, οι «κυανοκίτρινοι» έτρεξαν σερί 12-0 ανατρέποντας πλήρως το παιχνίδι και προσπερνώντας με 41-32 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους (33-41).

Το τρίποντο του Μωραΐτη ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-44) με τον ΠΑΟΚ mateco να μειώνει (38-44) αλλά και να πλησιάζει στο καλάθι (48-50) τρέχοντας σερί 5-0. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν κοντά στο σκορ (52-54 και 52-56 στο τέλος του δεκαλέπτου) ενώ μείωσαν σε 57-61 στο 34'. Σε εκείνο το σημείο όμως το Περιστέρι βρήκε ρυθμό αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ mateco σε διαδοχικά λάθη. Αποτέλεσμα ήταν να τρέξει ένα επιμέρους 16-3 (!) κάνοντας το σκορ 60-77 δύο λεπτά πριν από το τέλος, «κλειδώνοντας» έτσι τη νίκη που ήρθε με 81-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81.

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.209

Χάντμπολ Γυναικών Τρίτος Ημιτελικός ΠΑΟΚ mαteco - ΑΕΣΧ Πυλαίας - 26-19 Την πρόκριση στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, ε...