10/2/23

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.801

Χάντμπολ Ανδρών 18η αγωνιστική

ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή - 21-20

Σημαντική νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΟΣΦΠ/Όμιλου Ξυνή με 21-20, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Σ' ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο κυριάρχησαν οι δύο άμυνες, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας γκολ από την περιφέρειά του, 3-0. Οι «ασπρόμαυροι» βγάζοντας πάθος, συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα καθόλη την διάρκεια του ημιχρόνου, με τον ΟΣΦΠ να μειώνει κατά διαστήματα στο τέρμα, 7-6, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με μπάζερ μπίτερ του Καβουσανάκη διαμόρφωσε το τελικό 10-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον ΟΣΦΠ να είναι εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι με τρία γρήγορα τέρματα, 10-10. Ο Δικέφαλος «έδεσε» την άμυνα του, πήρε ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, συστατικά τα οποία του έδωσαν ξανά το προβάδισμα, 13-11. Οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν αντίδραση, η οποία έφτανε μέχρι και στην ισοφάριση του σκορ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά με ένα γκολ, 17-16, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο πεντάλεπτο με κοινή αφετηρία, 19-19. Εκεί, με σημαντικές αποκρούσεις του Μοϊσίλοφ, και ψύχραιμα τέρματα από Κουκμίση και Νικολαΐδη, ο Δικέφαλος πήρε μία πολύτιμη νίκη με 21-20, κάνοντας το 6Χ6 στον δεύτερο γύρο.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 6-4, 7-6, 8-6, 10-7 (ημχ), 10-10, 13-11, 15-13, 17-16, 19-19, 21-20

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 2, Παπαζογλου 2, Α. Τριανταφυλλίδης 2, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Αποστόλου.

Χάντμπολ Γυναικών 14η αγωνιστική

Ορφέας Σουρωτής - ΠΑΟΚ -14-48

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, κερδίζοντας τον Ορφέα Σουρωτής με 14-48, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ mαteco παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Καπρινιώτη, Μεντεσίδου, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη, Γκόμες, Ζενέλι και Μπροκάρντο

Οι «ασπρόμαυρες» είχαν ανεβασμένο τέμπο και το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα λεπτά οι ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 3-3, ωστόσο από εκεί και πέρα ο Δικέφαλος «πάτησε γκάζι». Η Σεβδίλη κάνοντας το 3-6 ανέβασε την διαφορά στα τρία γκολ και στη συνέχεια η Μποριζόφσκα άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα πηγαίνοντας το σκορ στο 6-11. Ο ΠΑΟΚ έχοντας μεγάλα σερί τερμάτων μεγάλωνε το προβάδισμα του, η Ριμπέιρο βρήκε δίχτυα για το 6-18, ενώ το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε 7-21.

Με το ίδιο τέμπο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Δικέφαλος απάντησε στο γκολ των φιλοξενούμενων με ένα σερί έξι τερμάτων, τρία  της Βράνσιτς, δύο της Ριμπέιρο και ένα της Ντάμπεφσκα, τα οποία έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο 8-27. Οι «Ασπρόμαυρες» ανέβασαν κι άλλο την συχνότητα σκοραρίσματος τους, η Μποριζόφσκα έκανε το 9-35 και στη συνέχεια η Σαμολαδά το 9-40. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον πίνακα του σκορ να γράφει 14-48.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, στις Φεβρουαρίου, εκτός έδρας, απέναντι στην ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-6, 6-9, 6-16, 7-21 (ημχ), 8-27, 8-30, 9-35, 11-40, 11-46, 14-48.

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Χριστοφόρις 1, Τσικνάκη, Μπουράτο 6, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 6, Βράνσιτς 5, Ζυγούρα 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 5, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 6, Γκόμες, Ζενελι, Μποριζόφσκα 3, Νταμπέφσκα 2, Ριμπέιρο 12.