ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.655

Βόλεϊ Γυναικών Φιλικό

ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ - 3-1

Την δεύτερη φιλική αναμέτρηση κόντρα στον ΟΣΦΠ, στο «Μ. Μερκούρη», έδωσε το Βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ, ολοκληρώνοντας έτσι τον μεγάλο κύκλο προετοιμασίας του.

Μετά τη νίκη στο πρώτο φιλικό με 1-3, οι «ασπρόμαυρες» δεν τα κατάφεραν και στο δεύτερο, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Στράντζαλη, Πολυνοπούλου, Κρολ, Κάφρεϊ, Μπλάνκο, Βεργίδου και λίμπερο την Ξανθοπούλου. Ο Δικέφαλος με σύμμαχο την καλή υποδοχή του στο πρώτο σετ, μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας από νωρίς μία διαφορά τριών πόντων, 5-8, την οποία συνέχισε να διατηρεί μέχρι τα μέσα, 13-16. Παίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι «ασπρόμαυρες» πήραν σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 15-21, ωστόσο οι παίκτριες του ΟΣΦΠ αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσια, 23-23. Ο ΠΑΟΚ με σερί 0-2, πήρε με 23-25 το σετ, κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ συνέχισε με το ίδιο σχήμα, με τον Μάρκο Φενόλιο να δίνει χρόνο συμμετοχής στην βασική του εξάδα, θέλοντας να βγάλει τα τελευταία χρήσιμα συμπεράσματα. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ, ωστόσο στους τελευταίους πόντους ο ΟΣΦΠ πήρε σημαντικό προβάδισμα, 21-16, το οποίο του έδωσε την ευκαιρία στη συνέχεια να κατακτήσει το σετ με 25-21, 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Μάρκο Φενόλιο μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του. Έτσι, ο Δικέφαλος παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κλέπκου, Τσιόγκα, Ηλιοπούλου, Μερτέκη, Πολυνοπούλου, Λιάγκη και λίμπερο την Ξανθοπούλου. Με τον ΟΣΦΠ να παίζει στο μεγαλύτερο μέρος του σετ με την βασική του εξάδα, η διαφορά άνοιξε από νωρίς, με το 25-10 να διαμορφώνει εν τέλει το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Ιταλός τεχνικός του ΠΑΟΚ συνέχισε με την ίδια εξάδα όπως και στο τρίτο σετ, δείχνοντας ξεκάθαρα πως πρόθεση του είναι η δημιουργία χρήσιμων συμπερασμάτων για όλες τις παίκτριες του ρόστερ, και όχι ένα νικηφόρο αποτέλεσμα σ' έναν φιλικό αγώνα, ο οποίος δεν θα προσφέρει τίποτα. Αντίστοιχα και ο ΟΣΦΠ παρατάχθηκε με μεικτή εξάδα βασικών και αναπληρωματικών παικτριών. Το σετ ήταν συναρπαστικό και οδηγήθηκε σε παράταση, 24-24. Εκεί, οι γηπεδούχες με 2-0 σερί κατέκτησε το σετ με 26-24, και έκαναν το 3-1.

Με αυτή τη φιλική αναμέτρηση, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε μία μακρά περίοδο προετοιμασίας, με τον Μάρκο Φενόλιο να έχει πλέον μία ξεκάθαρη εικόνα για το ρόστερ της νέας αγωνιστικής περιόδου. Σειρά για τον Δικέφαλο έχει η αρχή προετοιμασίας για το απαιτητικό παιχνίδι της «πρεμιέρας» κόντρα στον Παναθηναϊκό στο PAOK Sports Arena, το Σάββατο 22 Οκτωβρίου και ώρα 16:30.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-21, 25-10, 26-24) σε 98'

Η διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 13-16, 15-21, 23-25

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-21

3ο σετ: 8-2, 16-4, 21-6, 25-10

4ο σετ: 8-2, 16-7, 21-16, 26-24

ΠΑΟΚ (Φενόλιο): Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ.-50% άριστη), Πολυνοπούλου 7 (7/12 επ.), Παπαδοπούλου (λ.), Ηλιοπούλου, Κρολ 13 (10/27 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μερτέκη 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-28% άριστη), Κλέπκου 6 (5/18 επ., 1 άσσος, 73% υπ.-40% άριστη), Στράντζαλη 6 (3/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61% υπ.-33% άριστη), Βεργίδου, Κάφρεϊ 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-43% άριστη), Μπλάνκο 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Τσιόγκα 1 (1 μπλοκ), Λιάγκη 5 (5/26 επ.)

ΟΣΦΠ (Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 13 (8/18 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Γουίντερς 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Όλμπρεχτ 7 (4/7 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Σάλας 14 (7/21 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. - 29% άριστες), Κούμπουρα 14 (14/33 επ.), Χριστοδούλου 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ., 33% υπ. - 13% άριστες), Γιώτα, Χατζηγρηγορίου, Τσιτσιγιάννη 10 (9/21 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 4 (2/10 επ., 2 άσοι, 18% υπ. - 18% άριστες), Ζαφειρίου 1 (1/9 επ.), Αντωνακάκη (λ., 40% υπ. - 20% άριστες)

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.209

Χάντμπολ Γυναικών Τρίτος Ημιτελικός ΠΑΟΚ mαteco - ΑΕΣΧ Πυλαίας - 26-19 Την πρόκριση στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, ε...