4/10/21

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 4.262

1η αγωνιστική Φάση Ομίλων, Basketball Champions League

Igokea (Βοσνία) - ΠΑΟΚ Mateco -68-64

Την ήττα με 68-64 γνώρισε ο ΠΑΟΚ στη Βοσνία από την Igokea, σε παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League ...

Από sdna.gr: Ανέτοιμοι πνευματικά παρουσιάστηκαν οι φιλοξενούμενοι στην Μπάνια Λούκα να προστατεύσουν το σημαντικό προβάδισμα. Υπέστησαν επί μέρους σκορ 22-6 στα τελευταία επτά λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Μπάγιτς να πανηγυρίσει μία σημαντική νίκη.

Σε συνδυασμό με την εμφάνιση του ΠΑΟΚ απέναντι στο Λαύριο το συμπέρασμα είναι ότι ο Δικέφαλος χρειάζεται δουλειά με τον χρόνο να πιέζει, καθώς η σεζόν είναι σε πλήρη εξέλιξη και ακολουθεί νέο δύσκολο εκτός έδρας ματς με αντίπαλο τον Προμηθέα.

Συνοπτικά η ομάδα του Λυκογιάννη είχε κάποια διαστήματα με καλή απόδοση, αλλά δεν είχε τον ηγέτη που θα έδινε τις λύσεις όταν το ματς έγινε ντέρμπι.

Το μεγάλο σουτ πήρε και ευστόχησε ο Τζόρτζεβιτς 53 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, δίνοντας καθοριστικό προβάδισμα (65-64) στην ομάδα του. Στην επόμενη φάση ο Ραντάνοφ έκοψε τον Γκρίφιν και ο ίδιος παίκτης με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό σκορ 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έκαναν αναγνωριστικό παιχνίδι. Το σκορ έμεινε χαμηλά με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να συνέλθει από την εντός έδρας ήττα από το Λαύριο και τους γηπεδούχους να ψάχνουν να βρουν ελεύθερα σουτ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (7-5, 9-8) στο σκορ μέχρι το τελευταίο λεπτό της περιόδου, όταν η Ιγκοκέα χτύπησε από απόσταση με δύο τρίποντα του Ραντάνοφ και του Τάλιτς για να διαμορφώσει σκορ 19-12 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο η Ιγκοκέα πήρε την πρωτοβουλία της αναμέτρησης. Μάλιστα, με καλάθια των Ραντάνοφ και Τζόρτζεβιτς και με έναν αιφνιδιασμό πήρε διαφορά εννέα πόντων (25-16) στο 13΄30΄΄ αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να πάρει τάιμ άουτ για να σπάσει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Από αυτό το χρονικό σημείο άρχισε η αντεπίθεση των «ασπρόμαυρων». Με πρωταγωνιστές στον επιθετικό τομέα του Γκρίφιν και Κάρτερ, δραστήριο τον Τολιόπουλο και σαφώς βελτιωμένη άμυνα ο ΠΑΟΚ άρχισε να ροκανίζει την διαφορά.

Η ομάδα του Λυκογιάννη πλησίασε στον πόντο(25-24), πήρε προβάδισμα(25-26) και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 26-32 με καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο.

Στην τρίτη περίοδο η Ιγκοκέα απάντησε με βελτιωμένη άμυνα καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση. Αποτέλεσμα; Σκορ 42-36 στο 23΄20΄΄. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε σκοπό να μείνει παρατηρητής. Με τρίποντα των Γιάνκοβiτς και ΝτιΛέο οι ασπρόμαυροι ισοφάρισαν(42-42, πήραν προβάδισμα (43-47) κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με διαφορά έξι πόντων (43-49).

Στην τέταρτη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» έδωσαν την εντύπωση ότι θα πάρουν τη νίκη, αλλά αποδείχθηκε ψευδαίσθηση.

Άρης Λυκογιάννης

«Προφανώς και είμαστε λίγο απογοητευμένοι… Πιστεύω ότι γενικά, κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ελέγξαμε το ρυθμό, δεν επιτρέψαμε πόντους στον αιφνιδιασμό στον αντίπαλο μας. Στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, κυκλοφορήσαμε καλά τη μπάλα, βρήκαμε ελεύθερα σουτ. Είχαμε καλά ποσοστά. Στα πέντε τελευταία λεπτά, συνέβησαν πολλά παράξενα πράγματα. Χάσαμε πολλά ριμπάουντ, δεν είχαμε καθαρό μυαλό επιθετικά, παρότι βάλαμε δύο μεγάλα τρίποντα. Πρώτα απ’ολα, κάποια επιθετικά ριμπάουντ και μερικά κρίσιμα τρίποντα που έβαλε η Ιγκοκέα, μας έκαναν μεγάλη ζημιά στην ψυχολογία μας στο τέλος. Αυτό ήταν το καθοριστικό.

Δε θέλω να ψάξω για δικαιολογίες, αλλά πρέπει να πω ότι σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι, δεν είμαι ικανοποιημένος από το γεγονός ότι τα φάουλ στην τελευταία περίοδο, τα φάουλ να είναι 1-5. Δεν είναι κάτι φυσιολογικό για μια μεγάλη διοργάνωση όπως αυτή, με τόσο δυνατές ομάδες. Συγχαρητήρια στην Ιγκοκέα».

Όσο για τον όμιλο και τις προσδοκίες του ΠΑΟΚ Mateco; «Πρέπει να πάμε παιχνίδι με παιχνίδι. Πιστεύω ότι χάσαμε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάρουμε μια εκτός έδρας νίκη σήμερα. Πάντα το πρώτο παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο για το γηπεδούχο, γιατί έχει τη μεγαλύτερη πίεση. Θα είναι ένας δύσκολος όμιλος και παιχνίδι με το παιχνίδι, θα δούμε πως θα πάει» ανέφερε ο Έλληνας τεχνικός.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 26-32 , 43-49, 68-64

Ιγκόκεα (15/30δ, 7/24τρ, 17/24β, 48ρ, 18ασ, 14λ): Τζόρτζεβιτς 7, Ίλιτς 7 (8ρ, 4ασ), Ραντάνοφ 13 (3/3τρ, 7ρ), Σταρκς 5 (2/10σ, 6ασ), Ουόλερ 14 (2/9τρ, 5ρ), Φούντιτς 1, Τζόσιλο 6 (1/7σ), Ρόμπινσον 2, Στίβενς 6, Τάλιτς 7 (4ρ)

ΠΑΟΚ (11/41δ, 10/25τρ, 12/17β, 34ρ, 13ασ, 6κλ, 6λ): Ντι Λέο 7 (2/7σ, 6ρ), Γκρίφιν 18 (8/19), Γιάνκοβιτς 5 (1/8σ, 6ρ), Κάρτερ 11 (2/5τρ, 5/6β), Τολιόπουλος 11 (2/7δ, 2/3τρ, 3ασ), Τζόουνς 4, Χριστοδούλου (0/5δ), Καμαριανός, Γ. Καμπερίδης 3 (1/3τρ), Ογκμπέιντε 5 (6ρ), Καμαριανός