oxyro N 3.470

Κ19

ΠΑΟΚ -  αεκ - 4-0

Δείτε το βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα Κ19 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ εδώ

Με φόρα από την περσινή σεζόν συνεχίζει η Κ19 του ΠΑΟΚ, που διέλυσε την αντίστοιχη της ΑΕΚ με 4-0, στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Σουρωτής, δείχνοντας τον δρόμο, ενόψει του αποψινού ντέρμπι Δικεφάλων.

Με αυτή τη νίκη το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία έκανε το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα υποδομών της Super League, με τους πιτσιρικάδες του ΠΑΟΚ, να δείχνουν πανέτοιμοι να υπερασπιστούν την περσινή κατάκτηση του αντίστοιχου πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Τσαούσης, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (60’ Πανίδης), Χατζηστραβός, Τσιγγάνας, Γαϊτανίδης (60’ Σαλαμούρας), Τζοβάρας (75’ Πουρνάρας), Δούμτσης

Κ17

Λαμία - ΠΑΟΚ -  1-1

Με το βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφει από τη Λαμία η Κ17, που δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της και αρκέστηκε στο 1-1.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 25' με γυριστό σουτ του Γρόσδη, έπειτα από σέντρα του Αβεντισιάν και παρότι συνέχισε το ματς με διάθεση και ουκ ολίγες κλασικές ευκαιρίες, τελικά ισοφαρίστηκε στο 94' με πέναλτι. Ο ΠΑΟΚ παραμένει στην κορυφή του β΄ ομίλου φυσικά, με επτά βαθμούς.

ΠΑΟΚ: Μπαλωμένος, Ντάικο, Παναγιώτου, Τσοπούρογλου, Αβεντισιάν, Καραμπέρης, Αλτιντζής (50' Πιπιλιάρης), Γρόσδης (70' Στοϊνοβιτς , Κουτεντάκης (65' Σαπουντζής), Καράκουτης (85' Κιτσάκης), Τζόλης.

Μπαχτσεσεχίρ ΠΑΟΚ  - 61-72

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 72-61 την Μπαχτσεσεχίρ στην Κωνσταντινούπολη στο δεύτερο μεταξύ τους φιλικό μέσα σε δύο μέρες.

Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του ΠΑΟΚ!

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε στην διάθεση του, τους Ζάρα και Γκος, των οποίων τα προβλήματα θα διαπιστωθούν στην Θεσσαλονίκη.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά. Ο Κόνιαρης στο 3’, έκανε το 10-2 υπέρ της ομάδας του, ενώ στα μέσα της περιόδου ο Δικέφαλος προηγούνταν με 12-6. Οι «ασπρόμαυροι» έπιασαν και διψήφια διαφορά (21-10) με τρίποντο του Χάτσερ, ενώ η περίοδος έκλεισε στο 23-12.

Ο Δικέφαλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έπειτα από έμμεσο τρίποντο του Μορέιρα, προηγήθηκε με 28-14 στο 13ο λεπτό. Οι Τούρκοι με δύο τρίποντα μείωσαν σε 30-20, δύο λεπτά αργότερα, αλλά ο Χάτσερ με τον ίδιο τρόπο «έγραψε» το 35-20 στο 18’. Ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 39-32, αφού η Μπαχτσεσεχίρ μείωσε κάπως την διαφορά.

Ο ΠΑΟΚ με ένα άμεσο τρίποντο του Χάτσερ και ένα έμμεσο του Κόνιαρη, πήγε ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-37) στο 25’. Άλλο ένα εύστοχο σουτ πίσω από τα 6,75 του Τζόουνς, έκανε το σκορ 52-41. Ο Δικέφαλος διεύρυνε κι άλλο την διαφορά και πήγε στην τέταρτη περίοδο όντας μπροστά με 61-44.

Οι «ασπρόμαυροι» στο τελευταίο δεκάλεπτο συντήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και εν τέλει έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με τελικό σκορ 72-61