13/5/14

oxyro N2.257

Δεύτερος ημιτελικός Μπάσκετ

Παναθηναικός - ΠΑΟΚ - 83 - 77

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ με 83 - 77 , σε έναν αγώνα που  πάλεψε, όμως πλήρωσε ένα κακό του διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο και την ευστοχία του Παναθηναϊκού στα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο.

Σούλης Μαρκόπουλος
"Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο και σε μια έδρα που έχουν γονατίσει όλες οι μεγάλες ευρωπαϊκές ομάδες. Ο Παναθηναϊκός είναι πολύ μεγάλη ομάδα σε Ελλάδα και Ευρώπη και αντιπαρέρχεται των δυσκολιών. Οι παίκτες μας έχουν επιβαρυνθεί πολύ, από τα δύσκολα τελευταία παιχνίδια".

Μιχάλης Λιάπης: "Ήμασταν ανταγωνιστικοί και στα δύο ματς. Για διάφορους λόγους δεν τα καταφέραμε. Έχουμε δύο ματς στην έδρα μας. Θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε και να ξαναέρθουμε εδώ για να δούμε ποιος θα πάει στους τελικούς".

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-37, 56-53, 83-77

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 7 (1), Κάρι 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 15 (1), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 17 (3), Γκιστ 17 (2), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς 1, Ματσούλις 8 (1).

ΠΑΟΚ: Πέιν 15 (1), Κούπερ 16 (1), Χαραλαμπίδης 17 (3), Τσόχλας 1, Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 10, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης, Καλλές, Μπόγρης 9, Κασελάκης, Λιάπης

Πρώτος ημιτελικός Μπάσκετ

Παναθηναικός - ΠΑΟΚ - 89-83

Ο ΠΑΟΚ  ήταν εκπληκτικός και καλύτερος του Παναθηναϊκού σε μεγάλο διάστημα του αγώνα. Ο πρώτος ημιτελικός κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με τον Βαζελο να κερδίζει με 89-83.

"Σήμερα είδαμε ένα παιχνίδι στο οποίο οι ομάδες είχαν υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Τα παιδιά πιστέψανε στη νίκη, είχαν την τόλμη απέναντι στον Παναθηναϊκό, γύρισαν πολύ καλά την μπάλα και βγάλαμε καλά σουτ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Όμως φορτώθηκαν πολλά φάουλ οι ψηλοί μας από νωρίς και έτσι δεν μπορέσαμε να συνεχίσουμε να κυριαρχούμε κάτω από την ρακέτα. Ήταν ευκαιρία για μάς σήμερα, να πάρουμε τη νίκη.
Οι αντίπαλοι σε πολλές περιπτώσεις δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις απέναντι στο παιχνίδι μας. Κανείς όμως δεν μπορεί να ξέρει αν μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε ξανά με αυτόν τον τρόπο. Πιστεύω πως είναι πολύ δύσκολο".

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-31,45-49, 65-66, 89-83

Παναθηναϊκός: Μπράμος, Κάρι, Φώτσης 9(1), Ούκιτς 7(1), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 32 (10ρ), Διαμαντίδης 17(2), Γκιστ 10(2), Παππάς, Μασιούλης 8 (2), Ράιτ.

ΠΑΟΚ: Πέιν 13, Κούπερ 15(1), Χαραλαμπίδης 14(1), Τσόχλας2, Τσαϊρέλης 14(2), Δέδας, Μαργαρίτης 3, Μπόγρης 16 (9ρ). Κασελάκης 6(2).

ΠΑΟΚ ΟΧΥΡΟ / N 5.208

Play-Off, Super League 8η αγωνιστική ΠΑΟΚ - Αεκ - 3-2 Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ.....